Začleňování a podpora žáků s OMJ 2019 - ZŠ a MŠ Zličín
Výzva č. 49
Operační program Praha - pól růstu (OPP-Pól růstu)
Název projektu: Začleňování a podpora žáků s OMJ 2019 - ZŠ a MŠ Zličín Registrační číslo: CZ.07.4.68/0.0/0.0/18_066/0001482
Realizace projektu: 1. 9. 2019 – 31. 12. 2022
Projekt zaměřený na integraci žáků s odlišným mateřským jazykem.
1.1 Dvojjazyčný školní asistent
Největším přínosem tohoto projektu byla práce dvojjazyčných školních asistentek na 0,5 úvazku. V roce 2019 nastoupila jako dvojjazyčná asistentka v 1. třídě základní školy PaeDr. Dana Čapková a v mateřské škole U Rybníčku v Hevlínské ulici Lenka Mikulová, kde byl již tehdy vysoký počet dětí s odlišným mateřským jazykem (dále jen OMJ). Tyto asistentky úzce a kontinuálně spolupracují s pedagogy a velmi efektivně pomáhají dětem s OMJ při vzdělávání. V době, kdy musely být školy kvůli koronaviru uzavřené, poskytovaly jim podporu distanční formou.
2.1 Interkulturní pracovník
Dalším velmi užitečným pomocníkem byl tzv. interkulturní pracovník, který je prostředníkem a hlavně tlumočníkem mezi rodiči - cizinci, kteří nedávno přišli do ČR a mají problém i se základní komunikací v českém nebo anglickém jazyce, a školou.
Ve školním roce 2019/2020 pracovala jako interkulturní pracovník Zinaida Ježovová. Od školního roku 2021/2022 pracuje na této pozici Světlana Kalinová.
3.1 Projektová výuka
Cílem aktivity projektová výuka je rozvoj kompetencí pedagogů v oblasti přípravy a vedení projektové výuky, jenž vede k rozvoji osobnostních a sociálních kompetencí dětí a žáků.
Bedýnky příběhů – MŠ Nedašovská
Ve školním roce 2020/2021 jsme realizovali projektovou výuku v MŠ Nedašovská, kde bylo v červnu 2021 realizováno 10 jednotek ve spolupráci s organizací InBáze, z.s.. Děti se prostřednictvím multikulturního vzdělávacího programu „Bedýnky příběhů“ seznámily s vybranými zeměmi, odkud pochází početná skupina cizinců žijících v ČR (Ukrajina, Rusko, Slovensko, Vietnam, Německo). Projektová výuka byla rozdělena na 2 části. V první, více teoretické části, jsme dětem představili zemi, její tradice a zvyky prostřednictvím mapy světa, fotografií a typických předmětů. Druhá praktická část zahrnovala tvořivé dílny, kde si děti vyrobily tematické předměty. Ve školním roce 2021/2022 se uskutečnily ještě 2 jednotky z programu „Bedýnky příběhů“ na téma Vietnam.
Náš nový kamarád – MŠ Hevlínská
Ve školním roce 2021/2022 pokračovala projektová výuka v MŠ Hevlínská. V listopadu 2021 proběhlo ve dvou třídách multikulturní divadelní představení „Náš nový kamarád“. Ve spolupráci v organizací MYACTIVITY, o.p.s. Toto interaktivní loutkové představení přibližuje dětem problematiku integrace cizinců v nové zemi a kultuře z pohledu cizince. Jak se správně chovat, když přijde do třídy nový kamarád – cizinec s jinou barvou pleti? Jak dlouho trvá, než zapadne do kolektivu? Jak mu můžeme pomoci? Děti se po dobu představení stávají součástí imaginární nové třídy s novou paní učitelkou. Přichází chlapec AKIA, nový spolužák (loutka). Seznamuje se s dětmi, navzájem se poznávají. AKIA vypráví o své rodné zemi, naučí děti písničku, novou hru a africkou bajku s ponaučením. Děti se aktivně zapojují do dění ve třídě společně s pedagogem v průběhu celého představení, postupně získávají k AKIOVI vztah a přijímají ho mezi sebe. „Viděli jsme, že děti přijaly loutku jako opravdu nového kamaráda do svého kolektivu a nikdo se nepozastavoval nad jinou barvou pleti. Odpoledne rodičům jako první informaci po jejich vyzvednutí ze třídy sdělovaly, že byl u nich nový kamarád a jak vypadal a co vše s ním zažily.“ Napsala ve zprávě vedoucí MŠ Hevlínská Jana Peterková.
Indická inspirace – MŠ Hevlínská
V lednu 2022 se konala projektová výuka ve čtyřech třídách v MŠ Hevlínská s názvem „Indická inspirace“, kterou vedla MgA. Ivana Hessová. Děti se seznámily hravou formou na mapě světa s velkou zemí Indií (kde leží, kolik je tam lidí, jak se tam dostaneme, co se tam pěstuje, jaká zvířata tam žijí, atd.). Podívaly se na krátké video ze studijních cest v Indii (ulice, malé děti, taneční indické školy). Následovala ukázka oblečení (uvazování sárí 5 metrů dlouhé látky) a šperků a jiných ozdob a krátká ukázka indického tance kathak (klasický tanec severní Indie). Na to navazoval malý workshop (tleskání - rytmy a mudry - pozice rukou vyjadřující slova). Na závěr se všechny děti naučily indický taneček s příběhem a jednoduchým využitím aspektů techniky tance kathak.
Pojďme poznat Slovensko – MŠ Hevlínská
V únoru byla ve třídě Rybiček a Rosniček realizovaná projektová výuka „Pojďme poznat Slovensko“, jejíž zdařilý program byl společným dílem odbornic Mgr. Michaely Hrušovské a Květoslavy Danechové a našich učitelek Kateřiny Nachtmanové a Ivany Jersákové. Společným cílem multikulturního projektu bylo přiblížení a seznámení dětí se slovenskou kulturou, jazykem a národností, protože kdysi jsme žili ve společném státě a slovenská menšina dnes patří mezi nejpočetnější v ČR. Děti se tak obohatili v oblasti multikulturní problematiky na úrovni pro ně uchopitelné, přijatelné a hlavně v daný moment prožité (názorně podané základní informace, tanec, zpěv, ochutnávka jídel, tvořivá činnost, hra, atd.).
Bedýnky příběhů – Ukrajina MŠ
Cílem projektové výuky bylo seznámení dětí s kulturou cizího prostředí - konkrétně Ukrajiny. Poznávat a objevovat nové, porozumět věcem a jevům a vnímat různorodost kulturních komunit. V první části programu „Ukrajinská bedýnka příběhů“ si děti poslechly ukrajinskou pohádku „Rukavička“ v českém a ukrajinském jazyce. Děti dostaly maňásky zvířátek a spolupracovaly s pohádkou. Děti se seznámily se zemí, jejími tradicemi a zvyky prostřednictvím mapy světa, fotografií, typických předmětů a prohlédly si, jak vypadají ruské peníze. Děti si zazpívaly a zatancovaly na ukrajinskou písničku v národních krojích. V druhé části si v rámci tvořivé dílny vyrobili vlastní rukavičku.
Ekvádor a jeho obyvatelé - ZŠ
V 8.A, 8.B a v 9. třídě proběhla 1. 11. 2022 projektová výuka na téma Ekvádor. Žáci se seznámili s s jinou zemí, uvědomili si kulturní rozmanitosti, zamysleli se nad otázkami spravedlnosti, lidských práv a společenské zodpovědnosti. Odbornice, Eliška Ochoa (zakladatelka a předsedkyně Nadačního fondu Minga, který se zabývá plánováním a strategiemi rozvojové pomoci původním obyvatelům Ekvádoru) se zaměřila na obsahovou stránku výuky. Jako hlavní témata jsme zvolily současný život v Ekvádoru, rozdíly oproti životu u nás, význam dobrovolnictví a nadačních fondů.
4.1 Vzdělávání a osobnostní rozvoj pedagogických pracovníků škol
Aktivita podpořila pedagogy ve zvyšování kvality jejich každodenní práce s dětmi s OMJ absolvováním 8 hodinového vzdělávacího programu DVPP. Ve školním roce 2020/2021 absolvovalo celkem 22 pedagogů z MŠ akreditovaný program „Jazyková podpora dětí s OMJ v mateřských školách“. Ve školním roce 2021/2022 bylo proškoleno 11 pedagogů ze ZŠ s názvem „Začleňování žáků s odlišným mateřským jazykem do výuky“.
4.2 Stáže pedagogických pracovníků
Profesní rozvoj pedagogů podpořily čtyřdenní zahraniční stáže, které se uskutečnily v roce 2022 do Finska a Španělska pro celkem 18 pedagogů. Jednalo se o stáž v zahraniční škole, která využívá své zkušenosti s prací s dětmi s OMJ.
Finsko - navštívené školy:
Seminaarin koulu, Hämeenlinna
Eestinkallion Koulu, Espoo
Lahteen peruskoulu, Lahti, budova Omni a Lahde
Španělsko – navštívené školy:
Benalmádena International School, Malaga
Novaschool Medina Elvira School, Granada
Účastníci stáže sdíleli své poznatky s kolegy v naší škole formou workshopu s prezentací a diskusí. Výstupy ve formě prezentace jsou zveřejněny níže.
1._staz_Finsko_Hameenlina_ZS_2022.pdf
2._staz_Finsko_Espoo_Lahti_ZS_2022.pdf
3._staz_Finsko_Lahti_MS_2022.pdf
4._staz_Finsko_Espoo_MS_2022.pdf
5._staz_Spanelsko_Malaga_Benalmadena_ZS_2022.pdf
6._staz_Spanelsko_Novaschool_Medina_Elvira_Bilingual_School_ZS_2022.pdf5.1 Odborně zaměřená tematická setkávání s rodiči
Důležitou součástí projektu jsou odborně zaměřená tematická setkávání s rodiči dětí s OMJ ve školách. Cílem je rozvíjet komunikaci, sdílení zkušeností a dobré praxe školy s veřejností z řad rodičů. Nedílnou součástí je zapojení externího odborníka.
V obou mateřských školách jsme naplánovali blok 4 dvouhodinových odborných setkání s rodiči dětí s OMJ. S odborníky jsme vybrali klíčová témata tak, aby jim co nejvíce pomohla dozvědět se důležité informace pro úspěšné začlenění jejich dětí do školky/školy.
V červnu 2021 proběhly 2 dvouhodinová setkání na téma „Příprava dětí do MŠ s přihlédnutím ke specifickým potřebám dětí s OMJ“. Odborník: PhDr. Michaela Vítečková, Ph.D.
V říjnu 2021 jsme pozvali rodiče předškolních dětí s OMJ na 2 dvouhodinová setkání na téma „Jak připravit děti na zápis do ZŠ s přihlédnutím ke specifickým potřebám dětí s OMJ“. Odborník: PhDr. Michaela Vítečková, Ph.D.
V listopadu 2021 navázaly 2 dvouhodinová setkání s klinickým logopedem Mgr. Renatou Číhalovou na téma „Rozvoj řečových dovedností s přihlédnutím ke specifickým potřebám s dětí s OMJ“.
V červnu 2022 bylo pro rodiče připraveno setkání na téma „Čeština jako druhý jazyk“ s Mgr. Petrou Lacinovou z organizace InBáze, z.s.
Na základní škole proběhlo 16. 2. 2022 úspěšné odborně zaměřené tematické setkání s rodiči žáků s OMJ s názvem „Spolupráce rodiny a školy při adaptaci dítěte s odlišným mateřským jazykem“. Odborník: PhDr. Michaela Vítečková, Ph.D.
5.2 Komunitně osvětové setkání
Cílem této aktivity je podpořit inkluzivní klima a komunitní charakter školy. Škola zorganizuje volnočasové komunitní osvětové setkání s rodiči, přáteli školy a veřejností za pomoci odborníka nebo odborného týmu (organizace, spolku atd.)
Loučení s létem
Komunitně osvětové setkání se konalo 16. 9. 2021 na zahradě MŠ Hevlínská.
Cílem této aktivity bylo:
- společné setkání dětí, rodičů a pedagogů v MŠ po letních prázdninách (pro nové děti s OMJ a jejich rodiče první společné setkání), a přiblížit rodinám z jiného sociokulturního prostředí české prostředí a český jazyk (společné zpívání a soutěžení dětí s rodiči),
- nenásilnou formou se seznámit s prostory v MŠ (zahradou, herními prvky, atd.)
- pro děti a jejich rodiče byly připravené soutěže – vědomostní, pěvecké (zpívání jednotlivých dětí, skupin a tatínků), pohybové a taneční,
- pomoci dětem s OMJ a jejich rodičům seznámit se s ostatními dětmi a rodiči (českými i zahraničními) jako základ pro pozitivní vztahy mezi dětmi, rodiči a pedagogy.
Program a průběh akce:
- představení a přivítání účinkujících odborníků Inky Rybářové a jejího partnera Rybičky
- hudební vystoupení odborníků s aktivním zapojením dětí, rodičů a pedagogů do předem připravených úkolů, soutěží, vzájemných diskuzí a společného závěrečného tancování
- společné soutěžení dětí a rodičů, při kterém nebylo poražených, ale vítězi se stali všichni zúčastnění. Ti byli odměněni dětskými časopisy a velkým potleskem.
- společný závěrečný tanec.
Multikulturní vánoční setkání – rozsvěcení vánočního stromečku, zvyky, tradice, symboly
Druhé komunitně osvětové setkání se uskutečnilo 28. 11. 2021 na zahradě MŠ Hevlínská.
Cílem akce bylo:
- společné setkání, kde jsme chtěli představit dětem s OMJ a jejich rodičům české vánoční zvyky, tradice a symboly, ale i dozvědět se něco o vánočních zvycích, tradicích a symbolech Slovenska, Velké Británie, Ruska a Ukrajiny, a to přímo od rodičů dětí s OMJ,
- ozdobení vánočního stromečku na zahradě MŠ ozdobami, které si děti vyrobily ve výtvarné dílničce, kterou pro děti připravilo Mateřské centrum Studánka, z.s. pod vedením paní Miroslavy Volákové,
- zpříjemnit atmosféru při zdobení stromečku zpíváním nejen českých vánočních koled.
Před slavnostním rozsvěcením vánočního stromečku si děti vyrobily společně s rodiči dřevěnou ozdobu ve vánoční dílničce Mateřského centra Studánka, z.s. Dětem při výrobě ozdoby pomáhala členka Mateřského centra paní Miroslava Voláková. Vymyslela s dětmi a rodiči konkrétní podobu ozdob i na základě informaci od rodičů dětí s OMJ o tradičním zdobení stromku v jejich zemích. Pomáhala dětem s kompletací vyráběných ozdob. Také společně s rodiči a dětmi diskutovali o tradicích zdobení vánočních stromečků u nás a u dětí a rodičů s OMJ.
Odpoledne s IZS. Bezpečnost v městské části Praha-Zličín I.
Třetí komunitní osvětové setkání se uskutečnilo 5. 4. 2022 od 13:00 na zahradě MŠ Nedašovská.
Cílem akce bylo komunitní osvětové setkání dětí a rodičů, včetně dětí s OMJ a jejich rodičů, s odborníky s oblasti bezpečnosti. Chceme dětem i rodičům připomenou pravidla bezpečného chování na komunikacích, v parku, v přírodě, u vody a upozornit na možné situace, které je mohou potkat. Jak nastalé problémy řešit, jak jim předcházet a koho zavolat? Poradí a názorně předvedou odborníci ze Sboru dobrovolných hasičů Zličín, psovodi Policie ČR a organizace BeSiP.
Odpoledne s IZS. Bezpečnost v městské části Praha-Zličín II.
Navázalo komunitní osvětové setkání téhož dne 5. 4. 2022 od 15:00 na zahradě MŠ Nedašovská.
Cílem bylo uspořádat komunitní osvětové setkání dětí a rodičů, včetně dětí s OMJ a jejich rodičů, s odborníky s oblasti bezpečnosti. Chtěli jsme dětem i rodičům připomenout pravidla bezpečného chování na komunikacích, v parku, v přírodě, u vody a upozornit na možné situace, které je mohou potkat. Jak nastalé problémy řešit, jak jim předcházet a koho zavolat? Poradí a názorně předvedou odborníci ze Sboru dobrovolných hasičů Zličín, Policie ČR a organizace BeSiP.
Komunitní čajovna
Komunitní osvětové setkání na ZŠ podpořilo inkluzívní klima a komunitní charakter školy. Při realizaci jsme spolupracovali s odborníkem Mgr. Karlem Thomasem z divadelního spolku Divadlo pro Zličín. Zúčastnili se rodiče, žáci, přátele školy a veřejnost. Hlavním bodem setkání bude divadelní představení pro účastníky, jehož účinkujícími jsou děti z dramatického kroužku. Po divadelním představení volně navázala „čajovna“ s odborníkem na téma dramatická výchova jako prostředek k posílení sebevědomí v komunikaci dětí s OMJ. Vytvořilo se příjemné prostředí pro diskusi a seznámení se s činnostmi a prací s dětmi v dramatickém kroužku divadelního spolku, jehož jsou děti s OMJ nedílnou a velmi obohacující součástí. Jako doprovodný program byla ve třídě 5. B pro účastníky setkání připravena výstava fotografií „Co jsme zažili“ z aktivit volnočasových klubů.
5.3 Volnočasový klub
Aktivní zapojení dětí s OMJ do kolektivu a podpora vzájemného porozumění mezi dětmi probíhá formou volnočasové aktivity, což je tzv. Volnočasový klub. V roce 2020/2021 bylo plánováno otevření klubu, ale z důvodu uzavření školy kvůli koronaviru to nebylo možné, protože klub nemohl být realizován distanční formou. Ve školním roce 2021/2022 jsme proto otevřeli dva kluby. Cílem obou klubů je podpora spolupráce a porozumění žáků z odlišných kulturních prostředí, integrace žáků s OMJ do českého prostředí, prevence školního neúspěchu nových i stávajících žáků a vzájemné poznávání.
Cestovatelský a objevitelský klub
Tento klub vede od 5. 10. 2021 učitelka ZŠ Bc. Liana Nová a je určený pro žáky 3. - 5. ročníku ZŠ. Důraz je kladen na poznávání místa, ve kterém žijeme, na porovnání s životem a kulturou jiných zemí a na tvůrčí výtvarné a dokumentární aktivity.
Náplň schůzek: promítání, beseda, výtvarné ztvárnění kulturní rozmanitosti cizích zemí, návštěva Národopisného nebo jiného muzea, mapování a poznávání blízkého okolí i vzdálenějších míst v Praze, fotografování a zpracování fotodokumentace, tvorba video příspěvku, příprava a ochutnávka kulinářských specialit jiných i naší země, projektová výuka, poznávání tradic a svátků napříč světem, návštěva knihovny a seznámení s cestovatelskými knihami, kooperativní hry.
Literární a tvůrčí multikulturní klub
Tento klub, vhodný pro žáky 6. - 8. ročníku ZŠ, vede od 5. 10. 2021 asistentka pedagoga ZŠ Sylvie Marková. Klub se zaměřuje na poznávání odlišností a společných prvků české a cizojazyčné literatury, seznámení s literaturou a kulturou jiných zemí, tvůrčí aktivity literární a výtvarné.
Náplň schůzek: poslech/četba/promítání, dramatizace příběhů, výtvarné ztvárnění postav a prostředí, beseda v knihovně (literatura napříč světem), porovnání rozmanitosti literatury cizích zemí (sdílení zkušeností a znalostí), návštěva divadla nebo muzea, mapování a poznávání blízkého okolí i vzdálenějších míst v Praze propojených s literární tvorbou, seznámení s kulinářskou literaturou včetně přípravy a ochutnávky specialit jiných i naší země, společná projektová výuka (tvorba/dramatizace/výtvarné ztvárnění vlastního příběhu), kooperativní hry, poznávání tradic a svátků (vánoční příběhy z různých koutů světa).
Publicita:
Zličínský zpravodaj, č. 1, únor 2023, s. 18 – 20.
https://www.mczlicin.cz/assets/File.ashx?id_org=80135&id_dokumenty=7131